O Parafii
Parafia pod wezwaniem Matki Bożej Fatimskiej i Błogosławionego Bronisława Markiewicza w Słupnie została erygowana 13 października 2010 roku dekretem ordynariusza diecezji warszawsko-praskiej – księdza arcybiskupa Henryka Hosera SAC.
Do parafii należą: miejscowości Słupno i Sieraków oraz część miejscowości Nadma (ulice: Kozia Górka, Madery i Platanowa).
W parafii posługują kapłani ze Zgromadzenia Świętego Michała Archanioła (michalici).
-
Czerwiec
Uzyskano pozwolenie na budowę kościoła i domu zakonnego, poprzedzone zgodą ówczesnego ordynariusza diecezji warszawsko-praskiej – księdza biskupa Kazimierza Romaniuka. Wysiłku budowy podjął się ks. Maksymilian Sowa CSMA.
-
30 września
Ksiądz biskup Kazimierz Romaniuk poświęcił krzyż oraz plac pod budowę.
-
27 Listopada
Ksiądz arcybiskup Sławoj Leszek Głódź, ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej, wmurował kamień węgielny pod budowę świątyni.
-
25 Grudnia
Podczas Pasterki ogłoszono powołanie ośrodka duszpasterskiego. Koncelebrze przewodniczył kanclerz kurii biskupiej warszawsko-praskiej – ks. dr Wojciech Lipka. Administratorem ośrodka duszpasterskiego został mianowany ks. Maksymilian Sowa CSMA.
-
15 Września
Ksiądz arcybiskup Henryk Hoser SAC podpisał dekret zmieniający ośrodek duszpasterski w parafię (obowiązujący z dniem 13 października 2010).
Pierwszym proboszczem parafii został mianowany dotychczasowy administrator – ks. Maksymilian Sowa CSMA i pełnił ten urząd do końca lipca 2014 r. W tym czasie kontynuowano prace związane z wykończeniem świątyni, budynku domu zakonnego oraz porządkowaniem terenu przykościelnego.
-
13 października
Wszedł w życie dekret księdza arcybiskupa Henryka Hosera SAC, powołujący do istnienia parafię rzymskokatolicką pod wezwaniem Matki Bożej Fatimskiej i Błogosławionego Bronisława Markiewicza w Słupnie.
-
Sierpień
Obowiązki proboszcza przejął ks. Piotr Kluk CSMA. Dotychczasowy proboszcz – ks. Maksymilian Sowa CSMA – pozostał przy parafii jako rezydent.
W tym czasie zwiększył się skład personalny duszpasterzy parafii z dwóch na trzech kapłanów – dołączył ks. Michał Mazur CSMA.
Jesienią 2014 r. w znacznej części wykończono budynek domu zakonnego. Księża michalici posługujący w parafii zamieszkali na stałe w Słupnie.
-
Sierpień
Przełożony generalny Zgromadzenia Św. Michała Archanioła – ks. Kazimierz Radzik erygował dom zakonny w Słupnie. Poświęcenia kaplicy zakonnej dokonał ksiądz biskup Marek Solarczyk. Pierwszym przełożonym domu zakonnego został ks. Piotr Kluk CSMA.
Przeprowadzono odbiory budowlane budynku świątyni, domu zakonnego oraz terenu przykościelnego.
-
Jesień
Ksiądz biskup Marek Solarczyk uroczyście poświęcił cztery dzwony, zawieszone na wieży przylegającej do budynku świątyni.
-
sierpień
Po trzech latach pracy duszpasterskiej odszedł z parafii ks. Michał Mazur CSMA. Przełożony generalny skierował do pracy w Słupnie dwóch michalitów: ks. Piotra Gołębiewskiego CSMA oraz ks. Pawła Czyrka CSMA. Tym samym skład domu zakonnego został powiększony do czterech kapłanów.
-
sierpień
Ksiądz Piotr Gołębiewski CSMA, decyzją przełożonego generalnego księży michalitów, został przeniesiony do innej parafii. Do pracy duszpasterskiej w Słupnie skierowano ks. Jacka Majbrodzkiego CSMA.
-
11 kwietnia
W życie wszedł dekret księdza biskupa Romualda Kamińskiego, dokonujący korekty granic parafii. Poza Słupnem i Sierakowem do parafii należy też część miejscowości Nadma (ulice: Kozia Górka, Madery i Platanowa). -
sierpień
Zgodnie z decyzją przełożonego generalnego michalitów posługę w parafii rozpoczął ks. Piotr Sękowski CSMA. Zastąpił on w pracy ks. Pawła Czyrka CSMA. -
4 września
Smutny dzień dla naszej wspólnoty parafialnej. Zmarł ks. Maksymilian Sowa CSMA – budowniczy kościoła i pierwszy proboszcz naszej parafii. Uroczystościom pogrzebowym, które zgromadziły wielką liczbę kapłanów i parafian, przewodniczył ordynariusz diecezji – ks. bp Romuald Kamiński. Zmarły został pochowany na cmentarzu w Strudze. -
październik
Decyzją przełożonego generalnego księży michalitów – ks. Dariusza Wilka CSMA – posługę w parafii zakończył ks. Piotr Sękowski CSMA. Pracę wśród nas rozpoczął ks. Jerzy Góralewicz CSMA. -
21 grudnia
Zakończono instalację dwóch ostatnich witraży w oknach świątyni. Zakończone dzieło przedstawia dwadzieścia tajemnic różańca.
-
15 stycznia
Powołaliśmy nową stronę internetową – inicjatywy naszej Parafii Ratujemy Dusze Modlimy się wspólnie o ratunek dla dusz w Czyśćcu Cierpiących.
Aktualnie trwają prace związane z wystrojem świątyni. Ukończono prace budowlano – remontowe i wyposażono sale na cele duszpasterskie. Budynek domu zakonnego w znacznej części został wykończony. Zakończono również prace związane z zagospodarowaniem terenu wokół kościoła i budynku domu zakonnego (bramy, ogrodzenie, parking, zieleń itp.). zamontowano nowe drzwi. Trwają prace związane z wykonaniem i montażem witraży. Przygotowujemy się do wykonania stolarki drewnianej oraz malowania świątyni. Ofiary składane przez parafian w drugą niedzielę miesiąca przeznaczone są na potrzeby inwestycyjne.
Patronką naszej parafii jest Najświętsza Maryja Panna. Czcimy ją szczególnie w tajemnicy objawień, jakie dokonały się w pobliżu portugalskiej Fatimy w 1917 roku. Matka Boża ukazywała się przez sześć miesięcy, od maja do października, trojgu prostym pastuszkom: Łucji, Hiacyncie i Franciszkowi. Dzieciom nie wierzono. Były prześladowane, wyśmiewane, a nawet uwięzione. Ich prostota i wytrwałość skłaniała coraz większe rzesze ludzi do wiary w ich świadectwo. Przypieczętowaniem objawień był tzw. cud słońca. Spektakularne wydarzenie skruszyło najzatwardzialsze nawet serca.
Podczas ostatniego, październikowego objawienia Maryja powiedziała: „Przyszłam upomnieć ludzkość, aby zmieniała życie i nie zasmucała Boga ciężkimi grzechami. Niech ludzie codziennie odmawiają różaniec i pokutują za grzechy”.
Staramy się, aby przesłanie Matki Bożej było cały czas przypominane i przeżywane w naszej parafii. Piękny ołtarz główny jest nawiązaniem do wydarzeń, które miały miejsce nieopodal Fatimy ponad sto lat temu. Przywołujemy je duchowo i staramy się wypełniać wezwania Matki Najświętszej, gromadząc się na nabożeństwach fatimskich. Odbywają się one w naszej świątyni każdego 13. dnia miesiąca, od maja do października, od godziny 19.00.
Bronisław Markiewicz urodził się w 1842 r. w Pruchniku koło Jarosławia. Wywodził się z pobożnej, katolickiej rodziny i otrzymał staranną formację religijną. W wieku nastoletnim stracił wiarę. Odczuwając jej brak, pewnego wieczoru pomodlił się: „Boże! Jeżeli jesteś, pozwól mi siebie poznać!”. Od tamtej chwili odzyskał wewnętrzny spokój i już nigdy nie wątpił. W 1863 r. wstąpił do seminarium duchownego w Przemyślu. We wrześniu 1867 r. został wyświęcony na kapłana. Pracował najpierw w niewielkiej w Harcie, a później w katedrze przemyskiej, gdzie zasłynął ze swojej wielkiej gorliwości i dobroczynności. Rozwijał się kontynuując studia na uniwersytetach we Lwowie i w Krakowie. Posługiwał jako proboszcz. Był świetnym organizatorem i społecznikiem. Od 1882 r. wykładał teologię pastoralną w seminarium duchownym w Przemyślu.
Z czasem ks. Bronisław odkrył w sobie powołanie do życia zakonnego. W listopadzie 1885 r. wyjechał do Włoch. Spotkał tam św. Jana Bosko i na jego ręce złożył śluby zakonne w zgromadzeniu salezjanów. Pracował z wielkim oddaniem. Nagle stan jego zdrowia załamał się. Za radą lekarzy powrócił do Polski. W 1892 r. został proboszczem w Miejscu Piastowym (koło Krosna). Widząc ogromną biedę oraz moralne zaniedbanie dzieci i młodzieży zaczyna organizować zakłady wychowawcze. Pragnie dawać to, co najważniejsze: wiarę, wykształcenie i zaspokojenie podstawowych potrzeb materialnych. Założone przez niego instytucje wychowywały i kształciły setki dzieci. W 1897 ks. Markiewicz zakłada dwa nowe zgromadzenia zakonne, które oddaje w opiekę św. Michałowi Archaniołowi. Oparł je na duchowości swojego mistrza – św. Jana Bosko. W prowadzeniu swojego dzieła nieustannie napotykał na rozmaite trudności. Nigdy jednak nie stracił nadziei w Bożą Opatrzność i nigdy nie zawiódł się na Bożej opiece.
Ksiądz Bronisław Markiewicz zmarł w opinii świętości, otoczony gromadą dzieci, którym pomagał, 29 stycznia 1912 roku. Zgromadzenia zostały zatwierdzone przez Kościół dopiero po śmierci Założyciela: michalici w 1921 roku, a michalitki w 1928 roku.
Ksiądz Bronisław Markiewicz został ogłoszony błogosławionym w Warszawie, w dniu 19 czerwca 2005 r. Beatyfikacji, w imieniu papieża Benedykta XVI, dokonał Prymas Polski kard. Józef Glemp.
ks. Jerzy Góralewicz CSMA
proboszcz i przełożony domu zakonnego
- Święcenia kapłańskie: 22 maja 2010
- Imieniny: 23 kwietnia
Róże Różańcowe
Róże Różańcowe Rodziców za dzieci
Kościelna Służba Porządkowa Totus Tuus
Katecheza w SP nr 1 w Słupnie
Przygotowanie do I Komunii Świętej
I piątki miesiąca
Margaretki
Kancelaria
ks. Grzegorz Sprysak
Święcenia kapłańskie: 16.05.2009
- Imieniny: 17 listopada
Radca Generalny Zgromadzenia
Czciciele i Bractwo św. Michała Archanioła
Jestem Czwarty – wspólnota młodzieżowa
Katecheza w SP nr i SP nr 2 w Słupnie
ks. Mateusz Świtek
Święcenia kapłańskie: 20.05.2023
- Imieniny: 21 września
Liturgiczna Służba Ołtarza (LSO)
Schola dziecięca i młodzieżowa
Przygotowanie do Bierzmowanie
Chór Dio Forte
Katecheza w SP nr 2 w Słupnie
ks. Stanisław Pyzik
Święcenia kapłańskie: 19.04.1979
- Imieniny: 18 września
Ojciec Duchowny Domu Zakonnego
Wspólnota Dusz w czyśćcu cierpiących
I Piątki miesiąca